html hit counter

خبرنامه

فرهنگ نام و اسماء هم نام

9789648855845

جدید

کتاب فرهنگ نام و اسماء هم نام

ناشر : قاف مشهد الرضا (ع)

تحقیق و تالیف : مهدی قربانی

جزییات بیشتر

افزودن به لیست دلخواه

مشخصات

شابک :9789648855845
مولف / نویسنده :مهدی قربانی
ناشر :انتشارات قاف مشهد الرضا
سال چاپ :1396
قیمت پشت جلد :300000 ریال
نوبت چاپ :12
قطع :وزیری
تعداد صفحات :400
تعداد جلد :1
نوع جلد :معمولی
زبان :پارسی
وزن (گرم) :600 گرم

اطلاعات بیشتر

سخنی در باره ی کتاب : « فرهنگ نام واسماء هم نام»

رسول خدا صلى الله علیه و آله نیز در بارهی نام گذاری فرزندان فرمودند : حَقُّ الوَلدِ على والِدِهِ أن یُحَسِّنَ اسمَهُ ، و یُزَوِّجَهُ إذا أدرَکَ ، و یُعَلِّمَهُ الکِتابَ .( کنز العمّال : ۴۵١٩١(.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله : حقّفرزند بر پدرش این است که نام نیکو برایش انتخاب کند، هر وقت بالغ شد، او را همسر دهد، وبدو قرآن بیاموزد. «

مرحوم ابوالحسن حافظیان(ره) در لوح محفوظ آورده اند : بین حروف هم مثل سایر اشیاء رابطه و تناسب و اّنس و محبت است.

الْأَسْماُءَ تُنزِلُ مِنَ السَّماءِ. .

کقوله تعالی:«فَإِنْ أَعْرَضُوا فَما أَرْسَلْناکَ عَلَیْهِمْ حَفِیظاً إِنْ عَلَیْکَ إِلاَّ الْبَلاغُ وَ إِنَّا إِذا أَذَقْنَا الْإِنْسانَ مِنَّا رَحْمَهً فَرِحَ بِها وَ إِنْ تُصِبْهُمْ سَیِّئَهٌ بِما قَدَّمَتْ أَیْدِیهِمْ فَإِنَّ الْإِنْسانَ کَفُورٌ * لِلَّهِ مُلْکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ یَخْلُقُ ما یَشاءُ یَهَبُ لِمَنْ یَشاءُ إِناثاً وَ یَهَبُ لِمَنْ یَشاءُ الذُّکُورَ[۱]» خداست تنها مالک زمین و آسمان ها هرچه بخواهد می آفریند و به هرکه خواهد فرزند اناث(دختر) و به هرکه خواهد فرزند ذکور(پسر) عطا می کند* یا در یک رحم دو فرزند پسر و دختر قرار می دهد و هرکه خواهد عقیم (نازاینده) می گرداند که او (به صلاح خلق) دانا و به (به هرچه خواهد) توانا است.

امروزه برخی از زوجین که بنا دلایلی نازا هستند چه بسا به هرراهی و به هرچیزی متوسل شوند که فرزنددار شوند، در این خصوص کلمه قابل توجهی را حضرت آیت الله حسن زاده آملی مورد اشاره داده و آورده اند :« استاد بزرگوارم در رشته های ارثما طیقی از علم اوفاق و غیره شرف الله نفسه الزکیه روزی در اثنای تدریس برایم حکایت فرمود که یکی از آشنایانم عقیم بود، برای فرزند دار شدن از شخصی دستور العمل یک اربعین(۴۰ روز) گرفت، در اثنای ریاضت اربعین تمثلی برایش روی آورد که دید شمشیر بزرگی برهنه بسیار تیز در جلوی او نهاده اند و به او تفهیم کرده اند که بنا بر این است شما عقیم باشید، اگر با ما سر جنگ دارید این هم شمشیر.[۲]»

آری ! « قرآن شفای تمام دردها و امراض روحی، درونی و جسمی انسان ها است. قرآن تمام مشکلات و مهمات و گرفتاری های بشر را درمان است . شِفاءٌ لِما فِی الصُّدُورِ[۳] (شفا بخش دل ها) قرآن بیان گر همه چیز بوده و چیزی نیست از جاندار و بی جان که در کتاب مبین نباشد.«و مادر کتاب آفرینش،بیان هیچ چیز را فرو گذار نکردیم..[۴]»«و ما بر مردمان کتاب فرستادیم که درآن هرچیز بر اساس علم و دانش تفضیل دادیم.[۵]» وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ[۶] و از قرآن آن چه شفا بخش است نازل می کنیم. پس اگر کسی ازقرآن چاره و درمان و شفا نگیرد، از غیر آن نباید انتظار داشته باشد[۷]»

حضرت آیت الله حسن حسن زاده آملی فرموده اند :« خداوند به کم اکتفا کرده است و حدی برای آن معین کرده مثلاً نماز پنج مرتبه، روزه یکماه زکوه از نصاب مقدار معینی ولی برای ذکر حدی معین نفرموده و اینمضمون در کتاب کافی وارد است برای این که انسان باید جزئیات کارخود را موافق با حکم الهی قراردهد.[۸]»

یکی ازآرزوها[۹] و دغدغه های زوجین پس از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک فرزنددار شدن و تعیین نام برای فرزند است و این امر جزئی اما مهم در برخی از موارد منشاء اختلافات شدید و….است، در حالی که با محور قرآن دادن و سنت نبوی در زندگی مشترک، می توان برتمام مشکلات فائق آمد.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمودند : ألسَّمتُ الحَسَنُ جُزء مِن خَمسَه وَ سَبعینَ جُزء مِنَ النُّبوَُّهِ. نام نیک یک جزء از هفتاد و پنج جزء پیغمبری است.[۱۰]

البته باید گفت، ازمفهوم حدیث شریف دو برداشت بصورت اعم و اخص، متصور و استفهام می شود:

اول این که برای فرزندانمان نام نیک انتخاب کنیم.

دوم این که در دنیا با انجام اعمال خیرخواهانه و پسندیده نام نیک از خود به یاد گار گذاریم، مانند کسانی که با وقف کردن رقبات، یا ساختن مسجد، مدرسه، بیمارستان،مراکز درمانی و نگهداری از ایتام و.. … باقیات الصالحات و نام نیک از خود به جای می گذارند.در هرحال چه بصورت اعم و چه بصورت اخص ،نام نیک حائز اهمیت بوده و هست، از این رو حضرت امام رضا (ع) می فرمایند:

۴۳۳٫وَ قَالَ الرِّضَا(ع): لا یُولَدُ لَنَا مَوْلُودٌ إِلَّا سَمَّیْنَاهُ مُحَمَّداً فَإِذَا مَضَى سَبْعَهُ أَیَّامٍ فَإِنْ شِئْنَا غَیَّرْنَا وَإِلَّا تَرَکْنَا[۱۱].

امام رضا(ع) فرمود: هیچ فرزندى از ما متولد نمى‏شود جز آن که نام او را محمد مى‏گذاریم و وقتى هفت روز گذشت، اگر خواستیم اسم او را تغییر مى‏دهیم و الّا بر همان اسم باقى مى‏گذاریم‏

۴۳۴٫وَ قَالَ(ع): اسْتَحْسِنُوا أَسْمَاءَکُمْ فَإِنَّکُمْ تُدْعَوْنَ بِهَا یَوْمَ الْقِیَامَهِ قُمْ یَا فُلانَ بْنَ فُلانٍ إِلَى نُورِکَ قُمْ یَا فُلانَ بْنَ فُلانٍ لا نُورَ لَکَ[۱۲].

و فرمود: نام هاى نیکو بگذارید زیرا روز قیامت به نام هایتان صدا مى‏زنند و مى‏گویند: اى فلان پسر فلان! به سوى نورت برخیز! و اى فلان پسر فلان! برخیز! ولى نورى ندارى‏.

با توجه به این که حضرت رضا (ع) می فرمایند روز قیامت به نام هایتان صدا می زنند و می گویند به سوی نورت برخیز، در نتیجه منشاء نور،خداوند منان است و بس، پس می توان نتیجه گرفت هر نامی که منشاء آن غیر خدایی باشد بی تردید آثار مثبتی برای صاحب آن اسم نخواهد داشت.

حال این سئوال مطرح می شود؛ ما که در نام گذاری خودمان دخیل نبوده ایم و پدارن ما ازروی بی توجهی و …نام بی مسمی و غیر خدایی برای ما انتخاب کرده اند چه کنیم؟!

در پاسخ به سئوال باید گفت: «حضرت آیت الله حسن حسن زاده آملی (مد ظله العالی) درکتاب مفتاح الفلاح آورده اند: هرکس اسم خود را به عدد ابجدی حساب کند و یکی از نام های الهی را موافق آن عدد انتخاب نماید و هرروز به همان عدد آن نام را تکرار کند در روز قیامت به همان نامی که همیشه تکرارکرده شناخته خواهد شد.[۱۳]»

«در باره حروف و اعداد آن آورده اند : حروف به منزله جسم و عدد آن ها به منزله روح است « الاعداد ارواح و الحروف اشباح» پس اگر بخواهیم روح اسم را در خود متجلی سازیم باید که عدد آن را کشف و به همان عدد تکرار کنیم – مدت این ذکر حداقل چهل روز و بهتر ازآن مدت یک سال است، اما خوشا به حال کسانی که توفیق داشته باشند در تمام عمر ذکر هم نام با اسم خود را تکرارنمایند. به قول دهدار عیانی:

نزد اهل خردو اهل عیان* حرف جسم و عد اوست چو جان[۱۴] »

راقم با آرزوی صحت و سلامت، عافیت و رستگاری ،برای ملت شریف و صبور، نجیب وسلیم در ایران اسلامی، برای همه ی کسانی که نام آنان آمده و خواهد آمد، با صرف وقت ودقت بسیار، به حکم آیه شریفه :«… أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ [۱۵]» با هدف نشرمعارف قرآنی، تشویق وترغیب و ایجاد انگیزه در مؤمنین و مؤمنات و موحدین برای توسل و تمسک به ذکر الهی، با استفاده ازCD فرهنگ نام و نام گزینی که از طریق اداره کل ثبت احوال کشور در اختیارم قرارگرفته است برای تمام نام هایی که تاکنون به ثبت رسیده عدد ابجدی(کبیر) آن را استخراج و یکی از اسماء باریتعالی را به تنهایی و یا به صورت ترکیبی به نحوی که جمع آن موافق عدد آن نام باشد در مقابل آورده ام، تا هرکس بخواهد در روز قیامت با اسماء الهی محشور شود ذکر هم نام خود را همه روزه تکرارنموده و ما را با دعای خیر یاد نماید.

مزید برآن برای آشنایی خوانندگان عزیزبا معنی و مفهوم اسماء الهی، در پایان و به ضمیمه با ذکر مقدمه ای در باره ذکر، خواص اسماء الحسنی را مختصر و مفید آورده ایم تا صاحب نام هایی که منبعد انتخاب خواهد شد ویا در CD مذکور وجود نداشته، بتوانند ذکر هم نام خود را انتخاب ، از فیض ذاکر شدن به ذکر هم نام خود بهره مند شوند.

دستور العمل

از آن جا که ممکن است در محاسبه اعداد و تایپ و حروفچینی خطایی صورت گرفته باشد ، در این جا نحوه محاسبه ی نام ها را به حساب حروف ابجد می آوریم تا هرکس بخواهدبا مراجعه به جدول حروف ابجد کبیر یا صغیر که دربخش ضمیمه آمده است, عددحرف حرف نام خود را استخراج نماید بدین ترتیب مثلاً : فاطمه ( ف= ۸۰ – الف = ۱ – ط = ۹ – م= ۴۰ – هـ = ۵ – جمع آن می شود ۱۳۵) حال به مراجعه به جدول اسماء الحسنی یک یا دو و یا سه اسم را که جمع عددی آن ها با عدد نام شما موافق باشد استخراج می کنید برای فاطمه اسم حمید= ۶۲ – وجلیل= ۷۳ که در مجموع ۱۳۵ می شود استخراج شده است، حال هر روز ۱۳۵ بار می گویید «یا حمید ویا جلیل» البته باید گفت که عدد«یا» محاسبه نمی شود و به عنوان حرف ربط وآهنگ ذکرآمده است،گرچه می توان از «یا» اسم اعظم باریتعالی جل جلاله[۱۶] را استخراج نمود.

اما کسانی که عدد نام آن ها بالغ برهزار است مثل « غلامرضا= ۲۰۷۲» طبعاً ممکن است نتوانند به این تعداد ذکر مبادرت نمایند می توانند از جدول حروف ابجد صغیر استفاده نموده که همین نام می شود ۳۲ ،آن گاه انتخاب اسم باریتعالی را نیز باید به همان حساب حروف ابجد صغیر محاسبه و استخراج شود، بدین ترتیب تعداد ذکر کاهش خواهد یافت.

آری به حول قوه ی الهی کتاب» فرهنگ نام واسما هم نام » مورد توجه اهل علم وخرد قرار گرفته است و توسط سرکار خانم نفیسه فیاض بخش استاد دانشگاه در بهمن ماه ۱۳۹۱ طی دوجلسه از طریق صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران شبکه قرآن برنامه» خانه محبت» کتاب فرهنگ نام و اسماء هم نام را به عنوان کتابی ارزشمند و منحصر به فرد معرفی و به بینندگاه توصیه نموده اند این کتاب را تهیه نمایند.

اما چند نکته ی مهم برای توضیحات بیشتر در خصوص کتاب» فرهنگ نام و اسماء هم نام» این که :

۱) به گفته برخی از اساتید دانشگاه علوم قرآنی ، کتاب» فرهنگ نام و اسماء هم نام» بهترین کتاب برای سیر سلوک الی الله است که برای افراد مبتدی می تواند آنان را به سر منزل مقصود برساند و ممکن است سالیان زیادی طول بکشد تا همه ی اسرار و رموز آن را کشف کنند زیرا ناچاراً برخی موارد با رمز گفته شده تا نااهل نتواند از آن استفاده کند.

۲) اگر کسانی که مایل به ورود به مراحل سیر سلوک الی الله هستند کتاب» فرهنگ نام و اسماء هم نام» را با دقت مورد مطالعه قراردهند و به رموز آن پی ببرند بی تردید تا مدت زیادی نیازمند استاد نخواهند بود و چه بسا بر اثر مداقه در مطالعات خود صاحب اسرار شوند.

۳) قسمتهای از کتاب» فرهنگ نام و اسماء هم نام» برای کسانی است که در علم حروف و اعداد پیشرفتهایی داشته اند و می توانند از آن به موارد بیشتری دسترسی پیدا کنند در نتیجه کسانی که در این علم مطالعه دارند نیز می توانند کتاب» فرهنگ نام و اسماء هم نام» را به عنوان مرجعی معتبر و مستند مورد استفاده قرار دهند زیرا حقیر فقیر مولف این اثر اجازه آن را برای استفاده های مشروع همراه با موکل خاص در نظر گرفته ام .

۴) در باره ی عدد چهل روز که ختم ذکر هم نام در مقدمه ی کتاب» فرهنگ نام و اسماء هم نام» به آن اشاره شده است رمز رازی است که نمی توان آن را با شرح مکتوب بیان نمود زیرا در حوصله خوانندگان نیست و بیشتر در جلسات خصوصی برای عزیران بیان نموده ام .

[۱] -سوره شوری(۴۲):آیات ۴۹-۴۸ – ترجمه الهی قمشه ای.

[۲] – هزار ویک کلمه، آیت الله حسن حسن زاده آملی، ج ۲ ،ص ۷۴ – کلمه ۲۲۶

[۳] ۰سوره یونس(۱۰):آیه ۵۷ .

[۴] – رجوع کنید به ترجمه آیه ۳۸ از سوره انعام .

[۵] – رجوع کنید به ترجمه آیه ۵۲ از سوره اعراف .

[۶] – سوره اسراء(۱۷) :آیه ۸۲ .

[۷] -خواص وآثار مسبحات:مژلف، مهدی قربانی، ص ۱۹ – انتشارات قاف مشهد الرضا(ع).۱۳۸۴٫

[۸] – هزار ویک نکته، آیت الله حسن حسن زاده آملی،نکته ۹۳۱ ،ص ۷۷۱

[۹] – پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمودند : آرزو براى امّت من رحمت است . و اگر آرزو نبود هیچ مادرى فرزند خود را شیر نمى داد و هیچ باغبانى درختى بر نمى نشاند. منتخب میزان الحکمه،ج۱ ، مژلف:آیت الله ری شهری، حدیث ٢٩۶.

[۱۰] – نهج الفاصه، ترجمه ابولقاسم پاینده،ص ۵۳۲ – سخن ۱۷۷۹ .

[۱۱]. عده الداعی: ۸۷٫ و هزارویک حدیث رضوی، تالیف :مهدی قربانی ،ج۱ ،ح ۷۳۶ .

[۱۲]. عده الداعی: ۸۷٫ و هزارویک حدیث رضوی، تالیف: مهدی قربانی ،ج۱ ،ح ۷۳۷ .

[۱۳] – نگارنده: اصل عبارت کتاب عرفانی وبرای همگان قابل استنباط بنظر نرسید لذا شرح این موضوع با ادبیات روان و ساده آورده ایم.

[۱۴] – هزار ویک کلمه،آیت الله حسن حسن زاده آملی، ج ۱، کلمه ۹۸ /ص ۱۰۹ .با شرح و توضیح نگارنده .

۱۰- سوره رعد(۱۳):آیه ۲۸

[۱۶] – یا = ۱۱ = هو ،اگر از ۱ تا ۱۱ را جمع کنیم می شود ۶۶ = الله ، وکیل – در نتیجه می توان در ذکر، «یا» را با این نیت در نظر گرفت . به این معنی: خدایی که حمید و جلیل و کبیر و …هستی. لذا ذکر مورد نظرنوعی حالت استغاثه خواهد داشت که قطعاً موثرتر خواهد بود.

------------

کتاب فرهنگ نام و اسماء هم نام با مقدمه معاون وزیر و ریس سازمان ثبت احول کشور «فرهنگ نام و اسماء هم‌نام» با بیان تمامی نام‌هایی که در سال‌های اخیر از ثبت احوال کشور شناسنامه دریافت کرده‌اند، ذکر مربوط به هر نام را بر اساس حروف ابجد بیان می‌کند. به اعتقاد نویسنده این کتاب، هر فردی با بیان ذکر هم‌نام خود به آرامش قلبی دست خواهد یافت و در هنگام حشر با همان نام که یکی از اسماء خداوند است، محشور می‌شود. مهدی قربانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بیان این مطالب، از این اثر به عنوان «فرهنگ نامه‌ای مرجع» یاد کرد که از آثار مورد علاقه تمام خانواده‌ها به ویژه زوج‌های جوان است که با تشکیل زندگی به فکر فرزندارشدن و به دنبال نام زیبا برای کودک می‌گردند.

نقد و نظرات

رتبه 
مینا 1396-09-19

سلام

کاش دنلود با هزینه میزاشتین

 • تعداد 1 نفر از 1 نفر این نقد را مفید ارزیابی کرده‌اند.
رتبه 
اسداله 1396-08-07

كتاب

سلام استاد لطفا فرماييد أبجد كوهر تاج جند ميشه

  رتبه 
  Ali y 1396-03-18

  مدیر مگنابوک

  با سلام

  با توجه به درخواست یکی از بازدیدکنندگان محترم برای دانلود رایگان این کتاب این توضیح اعلام شود که صاحب این کتاب جناب آقای ( مهدی قربانی ) می باشد و با تایید ایشان می توانیم برای رایگان کردن آن یا در اختیار گذاشتن نسخه pdf آن اقدام کنیم.

  برای ارتباط با آقای قربانی از طریق سایت ایشان اقدام کنید.
  www.mahdighorbani.ir

  • تعداد 1 نفر از 1 نفر این نقد را مفید ارزیابی کرده‌اند.
  رتبه 
  بنده ی خدا 1396-03-16

  هدف

  سلام خدمتتون
  من الان هفته هاست سرگردونم اما این کتاب رو پیدا نمیکنم
  تو کتابفروشی ها نیست
  مگه هدف راه انداختن کار مردم و باز کرذن گره از کارشون نیست؟
  خدا رو شکر این کتاب هم که خوب فروش کرده پس چرا اصلا دانلود رایگانش تو اینترنت وجود نداره؟
  این کار خدایی نیست

   رتبه 
   کامران ا 1395-10-19

   امکان خرید

   سلام
   کی موجود میشه؟؟؟

   • تعداد 2 نفر از 2 نفر این نقد را مفید ارزیابی کرده‌اند.
   رتبه 
   مدیر مگنابوک 1395-09-29

   مدیر مگنابوک

   سلام خانم رزا

   برای ارتباط با نویسنده کتاب به سایت ایشان با آدرس زیر مراجعه نمایید.
   http://www.mahdighorbani.net
   با احترام

   • تعداد 2 نفر از 2 نفر این نقد را مفید ارزیابی کرده‌اند.
   رتبه 
   رزا.chegoaray 1395-09-25

   راهنمایی

   سلام.برای مشاوره با نویسنده کتاب چطوری اقدام کنیم البته عیرحضوری

    رتبه 
    مدیر مگنا بوک 1395-06-23

    عدم امکان خرید و توضیح

    سلام

    وقتی کتابی دارای موجودی نباشد؛ گزینه خرید آن فعل نمی باشد و در این مواقع امکان خرید ندارید.
    هم اکنون این کتاب دارای موجودی است و می توانید جهت خرید اقدام نمایید.
    با احترام

    • تعداد 1 نفر از 1 نفر این نقد را مفید ارزیابی کرده‌اند.
    رتبه 
    بهاران سادات 1395-06-21

    خرید کتاب

    با سلام وخسته نباشید .من بارها تلاش کردم اینترنتی این کتاب با ارزش که ثمره تلاش شما عزیزان هست خرید کنم ولی تلاشم بیهوده بوده ادر س هام دقیق هست منتها خیلی گیر میده شبکه شما .لطفا راهنمایی کنید .آیا راهی هست که راحتر برای ما که در شهرستانهای جنوبی ایران ساکن هستیم .با تشکر

     رتبه 
     محمد 1395-06-19

     نحوه خرید

     با سلام چطور میتونم این کتاب رو بخرم؟چرا سایت فروش کتاب رو فعال نکرده؟؟

      رتبه 
      ریتا 1395-04-11

      کتاب فرهنگ نام ...

      سلام. وعرض خسته نباشید. این کتابی که می فرمایید ازنظرم خیلی خوب است باتوجه به توضیحات موجود درسایتتان
      اما منی که نمیتونم لز طریق پست دریافت کنم چیکلر کنم. کاش داتلود رایگان یادانلود باهزینه قبول میکردین. خیلی عالی میشد

      • تعداد 1 نفر از 1 نفر این نقد را مفید ارزیابی کرده‌اند.

      بررسی خود را بنویسید !

      نوشتن نقد و نظر

      فرهنگ نام و اسماء هم نام
      فرهنگ نام و اسماء هم نام

      کتاب فرهنگ نام و اسماء هم نام ناشر : قاف مشهد الرضا (ع) تحقیق و تالیف : مهدی قربانی

      نوشتن نقد و نظر

      30 محصولات دیگر در همان شاخه:

      خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند: