html hit counter

خبرنامه

انگیزش و هیجان نظریه های روان شناختی و دینی

9786005486773

جدید

کتاب انگیزش و هیجان؛ نظریه های روان شناختی و دینی

نوشته ی محمد صادق شجاعی

ناشر : پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

جزییات بیشتر

افزودن به لیست دلخواه

مشخصات

شابک :9786005486773
مولف / نویسنده :محمد صادق شجاعی
ناشر :پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
سال چاپ :1395
قیمت پشت جلد :125000 ریال
نوبت چاپ :2
قطع :وزیری
تعداد صفحات :260
تعداد جلد :1
نوع جلد :معمولی
زبان :پارسی
وزن (گرم) :385

اطلاعات بیشتر

موضوع انگیزش و هیجان یکی از شاخه‌های مهم و جذاب روانشناسی است که به بررسی علت‌های رفتار و هیجان و موضوعاتی مانند شادی، خشم، نفرت و عشق می‌پردازد.

تهیه کتابی در زمینه «روان شناسی انگیزش و هیجان با نگرش به منابع اسلامی» کاری بس دشوار است. از آنجا که کمتر کتابی با عنوان روان شناسیِ انگیزش و هیجان به فارسی تألیف یا ترجمه شده، به ناچار باید از منابع اصلی یا کتاب‌های فارسی در رشته‌های دیگرِ روانشناسی استفاده شود. از سوی دیگر، با این که مباحث انگیزش و هیجان در منابع اسلامی وجود دارد، تاکنون کاری در این زمینه صورت نگرفته است. با آگاهی از این واقعیت، به نظر می‌رسد این کتاب گام‌های آغازین این راه را برداشته است و جامعه علمی در انتظار تحقیقات بعدی از سوی پژوهشگران در این زمینه است.

این اثر در سه بخش تدوین شده و افزون بر توصیف و تبیین دیدگاه‌های روان‌شناختی انگیزش و هیجان، مبانی و عوامل مؤثر بر انگیزش و هیجان را در منابع و متون دینی (اسلامی) نیز مورد بحث قرار داده است.
انگیزش در روانشناسی، عنوان بخش اول کتاب است که در چهار فصل، مبانی و نظریه‌های روان‌شناختی انگیزش را در خود جای داده است. در فصل اول که در واقع مدخلی است برای ورود به مباحث انگیزش، تعریف انگیزش، ویژگی‌ها و شاخص‌های انگیزش آمده است. در فصل دوم، نظریه‌های غریزی، کشاننده ای و یادگیری انگیزش بیان شده است. در این فصل و فصل‌های بعدی، نظریه‌های روان‌شناختی همراه با نقد و بررسی اجمالی و در پایان هر فصل خلاصه و نتیجه گیری آمده است. در فصل سوم، به بررسی و تبیین نظریه‌های نیاز، شناختی و رشد و تسلط جویی انگیزش پرداخته شده است.

در فصل چهارم مروری دوباره بر نظریه‌های روان‌شناختی انگیزش شده و ضمن تلخیص و جمع بندی نظریه‌ها، محورهای اصلی آن‌ها فهرست‌وار بیان شده است.

انگیزش در منابع اسلامی، عنوان بخش دوم کتاب و حاوی شش فصل است که جان مایه اصلی این پژوهش را تشکیل می‌دهد. در فصل نخست، کلیات و پیش درآمد بحث انگیزش در منابع اسلامی با اشاره به تاریخچه آن و نیز مبانی خداشناسی، جهان شناسی، انسان شناسی و در پایان روش شناسی بحث انگیزش در منابع اسلامی بیان شده است.

فصل دوم، به بررسی زمینه‌ها و عوامل دوره فردی مؤثر بر انگیزش نظر دارد و به نقش نیازها، امیال و غرایز در انگیزش براساس آموزه‌های دینی می‌پردازد.

«انگیزه‌های رفتار» عنوان فصل سوم کتاب است که در آن ضمن اشاره به مفهوم «انگیزه» و ارتباط آن با انگیزش در چارچوب یک الگوی فرا نظری، درباره سطوح و انواع انگیزه‌های انسان کاوش و تحقیق شده است.

فصل چهارم، به نقش انگیزش «نیت» اختصاص دارد و فصل پنجم، به بررسی کارکردهای انگیزشی عقل در منابع اسلامی اختصاص یافته است.

«عوامل محیطی مؤثر بر انگیزش در منابع اسلامی» عنوان فصل ششم است. در این فصل، نقش انواع جاذبه‌ها و شأنیت ها در رفتار مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش سوم کتاب، مباحث روان‌شناختی هیجان را در خود جای داده و در فصل نخست آن پس از تعریف و بیان چیستی هیجان، نظریه‌های هیجان از نظر روان شناسان بررسی شده است. در فصل دوم درباره کارکرد، گستره و انواع هیجان‌ها در روان شناسی بحث شده است. فصل سوم نیز به بررسی هیجان در منابع اسلامی اختصاص یافته است. در این فصل، مفهوم هیجان در منابع اسلامی، رابطه قلب و هیجان، ابعاد و مؤلفه‌های هیجان، فواید و کارکردهای هیجان و طبقه بندی هیجان‌ها به اصلی و فرعی ارائه شده است.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

انگیزش و هیجان نظریه های روان شناختی و دینی
انگیزش و هیجان نظریه های روان شناختی و دینی

کتاب انگیزش و هیجان؛ نظریه های روان شناختی و دینی نوشته ی محمد صادق شجاعی ناشر : پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

نوشتن نقد و نظر

30 محصولات دیگر در همان شاخه: